Kontinuirano poboljšanje

22.06.2017. 15.13.52

Postoji jedna japanska tehnika (metodologija) koju koriste tamošnje kompanije (ali i drugi svetski sistemi) u svom organizacijskom poslovanju, sa ciljem razvoja i kontinuiranog progresa, nazvana „KAIZEN“. To je japanska reč koja označava „kontinuirano poboljšanje“. Oni veruju da stalnim malim promenama različitim segmentima rada, svaka kompanija može da računa na kontinuirani rast i razvoj.

kontinuirano poboljsanje

Zdravo za gotovo

15.06.2017. 13.53.14

Sve vreme nas uče da treba da poštujemo druge, da budemo uviđajni i da pomažemo. Ali, dešava se da naše dobre namere neko zloupotrebi ili iskoristi protiv nas. Tako dan za danom, mesec za mesecom, pa će početi da vas uzimaju „zdravo za gotovo“, da i morate da im pomažete. To ne prestaje, već se širi i na druge aspekte, pa se svaka vaša inicijativa ili ideja shvata u tom kontekstu. Koliko vam se puta desilo da neka vaša ideja ili inicijativa bude uzeta „zdravo za gotovo“?

zdravo za gotovo

Upravljanje emocijama

01.06.2017. 14.20.48

Upravljanje emocijama je preduslov za kvalitetan odnos na poslu, u porodici, s partnerom i decom. Naša emotivna reakcija može da nam olakša ili da nam oteža život. Kada nešto krene naopako u odnosu sa nekom osobom, nekako nam pada lakše da se bavimo „drugom stranom“, Ako nam se loša situacija dešava i sa drugim, novim ljudima, vredi da se pozabavimo našom emotivnom reakcijom. Šta predstavlja naših 50%? Zašto nekad reagujemo baš tako? Kakvu poruku šaljemo? Sa koje pozicije reagujemo?

upravljanje emocijama

Komentari | Objavljeno u Blog od Jasna Lovrič

Strah od tuđeg uspeha

25.05.2017. 14.52.45

Uspeh je lepa stvar i svako ga od nas želi. Ali, tuđi uspeh doživljavamo drugačije. On može da izazove neku vrstu strepnje. Strah od tuđeg uspeha se krije u svakom od nas, ali malo ljudi ima znanja da se s njim nosi.

Komentari | Objavljeno u Blog od Kalin Babušku

Šta je vrhunski prodavac?

20.04.2017. 14.31.59

Šta prodavca čini vrhunskim?

Večito pitanje svakoga ko radi u prodaji, organizuje rad prodavaca ili upravlja kompanijom kojoj su, naravno, potrebni vrhunski prodavci. Zašto neko od prodajnog tima ima bolje rezultate od ostalih? Šta jedne čini boljima od drugih? Mora se shvatiti da u pitanju nije genetika i sreća, već pre svega rad na sebi.

sta-je-vrhunski-prodavac

Nespavanje

13.04.2017. 13.22.32

Prema nekim statistikama, ljudskom je organizmu za normalno funkcionisanje potrebno šest do osam sati spavanje u toku noći, a ne u toku celog dana. Ali, kako se današnji dinamični život tome pridržava? Ako moramo da se nečega lišimo, najčešće se lišavamo spavanja.

nespavanje-tow

Donirati znači ljubav

30.03.2017. 13.20.51

Svedoci smo svakodnevnih apela i poziva za donacijama, na primer za lečenje, hranu i odeću za siromašne porodice, za nastradale u elementarnim nezgodama i slično. Ljudi saosećaju sa sugrađanima i kada osete potrebu, doniraju finansijska ili druga sredstva. Ovakav način pomoći praktikuju ne samo građani, već i kompanije. Ali, da li na taj način doprinosimo da se problemi zaista reše?

donirati znaci ljubav

Komentari | Objavljeno u Blog od Jelena Miladinović

Kratak tekst

23.03.2017. 16.22.10

„Napisao sam ovo pismo tako da bude duže nego obično, jer nemam vremena da ga napišem tako da bude kraće”

Blez Paskal

(filozof, matematičar, pisac, inovator)

U srednjoj školi čudio sam se kako to da moj drugar za pismeni sastav od pola strane dobija trojku, a ja za tri strane takođe dobijem trojku?! Njegov je sastav zvučao 17 klasa bolje od mog, ali ja sam mislio – pa i ja isto to govorim, samo na tri strane.

kratak tekst

Poštovanje!

16.03.2017. 15.52.24

„Kako bi postojala komunikacija, mora da postoji poštovanje”.

Negde sam ovo pročitao i veoma je lepo rečeno. Jedno od načela za poboljšanje komunikacije i razumevanja među ljudima, svakako je međusobno poštovanje. Ako se poštujemo, poštujemo razmišljanja, reči i emocije sagovornika, mnogo je verovatnije da ćemo se bolje razumeti. Efekat je, naravno, veći, ako je poštovanje obostrano. Znate kako se priča: „brate, ja te jako poštujem… bitno je da se poštujemo”! (naročito nakon nekoliko pića).

postovanje

Domaći zadatak

09.03.2017. 16.59.27

Kada sam se pre nekoliko dana vratio sa zimovanja, na poslu smo se šalili da treba da napišem sastav: „kako sam proveo zimski raspust“. Setio sam se školskih dana kada su nas „terali“ da pišemo takav domaći zadatak nakon svakog raspusta. Zaintrigirao me je koncept domaćih zadataka i javio sam se kod nastavnika moje dece da čujem njihovo mišljenje o ovom pitanju.

domaci zadatak