Postoji jedna japanska tehnika (metodologija) koju koriste tamošnje kompanije (ali i drugi svetski sistemi) u svom organizacijskom poslovanju, sa ciljem razvoja i kontinuiranog progresa, nazvana „KAIZEN“. To je japanska reč koja označava „kontinuirano poboljšanje“. Oni veruju da stalnim malim promenama različitim segmentima rada, svaka kompanija može da računa na kontinuirani rast i razvoj.
mala promena + mala promena + mala promena + mala promena = KONTINUIRANO POBOLJŠANJE
Prema ovoj metodologiji, svako od zaposlenih u kompaniji ima dva radna zadatka. Jedan je da obavlja svoja tekuća zaduženja najbolje što ume, a druga je da predlaže načine (svako individualno ili timski) gde se i kako može poboljšati rad u organizaciji, u bilo kojoj oblasti poslovanja. Po kaizenu, glavni fokus se daje zaposlenima i vrednovanju njihovog mišljenja. Na taj način, zaposleni se osećaju motivisanje i zadovoljnije da se njihova reč čuje i ceni, kao i da su uključeni u kontinuirani progres kompanije.
Nekoliko praktičnih saveta iz kaizen metodologije:
- – Napustite konvencionalne ideje.
- – Fokus kako da se obavi neki posao, a ne zašto ne može da se obavi.
- – Bez opravdanja. Ispitajte postojeće metode rada.
- – Ne tražite perfekciju. Bolje uradite posao odmah, nego kasnije kada je uzaludno.
- – Ako napraviš grešku, odmah je popravi.
- – Ne troši novac na kaizen. Koristi svoju mudrost.
- – Mudrost dolazi do izražaja kada se suočimo sa teškom situacijom.
- – Pitaj „zašto“ više puta i uvek traži koren problema.
- – Bolje je da skupiš mudrost od desetoro ljudi, nego znanje od jednog.
- – Kaizen ideje su beskonačne.
Napisao sam ovaj nedeljni savet da pre svega podstaknem sebe da primenim ovu metodologiju i u mom privatnom životu. Kada želimo da napravimo neku promenu, to nam ponekad teško ide, jer postavljamo sebi visoke i teško ostvarive ciljeve. Ili, nismo očekivali da neka aktivnost bude toliko obimna. Zbog toga, lako odustajemo od namera i planova. Primenom ove metodologije u privatnom životu možemo da dobijemo mnogo i na tom polju. Ja uvek prvo definišem glavni cilj, a onda postavljam mikrozadatke – aktivnosti koje vode prema tom cilju.
Bez obzira na to da li želite promene u organizaciji ili privatno, počnite od sebe.
Želimo Vam uspeh u promenama,
Petar Lazarov